Modrá ložnice

Návrh interiéru vlastními silami nebo s pomocí designéra?

Rozhodli jste se pro novou novostavbu či plánujete rekonstrukci stávajícího bydlení? Hledáte vhodné řešení pro váš nový domov, ale rozhodnout se je opravdu náročné? Jakou zvolit dispozici, aby vyhověla všem členům domácnosti? Zorientovat se v tak široké škále variant, materiálů, barev opravdu není snadné. Říkáte si, kde začít? Váháte, zda si vše navrhnete a vyberete sami či se obrátíte na interiérového designéra? A jaké je správné načasování?

Každý z nás je jedinečný a s ním i jeho domov

Náš domov je místem, kde trávíme svůj čas, kde odpočíváme a nabíráme síly. Proto je důležité, abychom se doma cítili příjemně. Neexistuje ideální dispozice či univerzální interiér, který by vyhovoval každému. Každý z nás je jedinečný, líbí se mu jiné barvy, materiály, má své specifické koníčky a zájmy nebo třeba vzpomínky z cest – to vše dělá náš domov tím unikátním místem, kam se rádi vracíme. Domov zrcadlí naše já.

„Jdeme do toho“

Nejdůležitějším rozhodnutím je opravdu říci si „jdeme do toho“ a vytvoříme si nové bydlení podle našich představ. Od tohoto momentu už vnímáme celý budoucí projekt jinýma očima – všímáme si staveb, kolem kterých jezdíme, navštěvujeme byty a domy přátel a díváme se kolem sebe, co nás osloví a co bychom chtěli do našeho projektu zakomponovat. Procházíme si nepřeberné množství realizací na internetu, studujeme časopisy o bydlení a naše představa postupnými krůčky nabývá konkrétních rozměrů.

Nároky na prostor a volba dispozice

Prvním krokem je blíže definovat naši představu o uspořádání a vzhledu prostoru a současně i zohlednit, co nám pozemek či stavba umožní a v čem nás naopak limituje (v souladu s územním plánem ale i např. orientací ke světovým stranám). Naše představa se stane výchozím dokumentem, a to jak pro projektanta, tak pro designéra

Designér nás musí dobře poznat

Aby však mohl designér pomoci s návrhem interiéru na míru, musí nás dobře poznat. Věnujme čas přípravě před setkáním s designérem, dejme mu důvěru a možnost nás opravdu dobře poznat. Čím více nás totiž pozná, tím lepší bude výsledek jeho práce. Důvěřujme designérovi. Časté je, že designér navrhne třeba i řešení, které by nás samotné ani nenapadlo.

Jak probíhá spolupráce s interiérovým designérem

Spolupráce s designérem nám otevře nové úhly pohledu, poznáme nové materiály, barevné kombinace atd. Zkušenosti designéra jsou zde neocenitelné. Často stačí jedna či dvě počáteční konzultace a naše představy a přání nabydou konkrétních rozměrů. – už budeme vědět, co přesně chceme. Umění a přidaná hodnota interiérového designéra tkví v pečlivém návrhu dispozice, výběru vhodného nábytku, který přesně pasuje svými rozměry a splní naši představu a očekávání. Klíčový je i výběr barev, které lahodí našemu oku; materiálů a látek, které jsou nám příjemné a pohladí nás nejen na duši. Výsledkem je studie doplněná o 2D a 3D návrhy a vizualizace, která se stane podkladem pro zpracování projektu pro stavební povolení.

Pokud půjdeme za projektantem a již máme v rukou studii, bude vše probíhat zcela hladce. Budeme-li již znát dispozici jednotlivých místností, snadno se nám budou plánovat instalace (světla, vypínače či zásuvky, shodně jako odpady, rozvody vody atd.), ale také vytápění. Ve zděné stavbě jsou pozdější změny sice nákladné, ale jsou možné. U dřevostaveb se mohou pozdější úpravy stát nemalou komplikací. Např. frézování zásuvek a vypínačů na CNC stroji přímo do roubené části stavby, tj. svislý otvor napříč všemi trámy, dodatečně nikdy neuděláme. Plánování se zde skutečně vyplatí.

Odpověď na otázku, zda spolupracovat s designérem, či vše zajistit vlastními silami, není jednoznačná. Ideální je totiž kombinace obou přístupů. Designér nás vede a motivuje k objevení citu pro interiér a prostorové uspořádání. Často stačí, pokud nás designér nasměruje, poradí, pomůže s dispozicí, s výběrem a uspořádáním nábytku, či s výběrem barev a materiálů a může vzniknout interiér snů. Moderní programy pro 3D vizualizace interiéru nám zase pomohou pomůže k jasnější představě., jak bude celý interiér ve výsledku vypadat. Můžeme pak ladit jeho jednotlivé detaily k naší plné spokojenosti. Není nad celoživotní radost z domova, který jsme si sami navrhli a zrealizovali.

Modrá ložnice
Ložnice v modrých tónech
ˇVestavěná šatní skříň
Paletka_barev

Michaela Kopecká

Mou vášní jsou bytové interiéry. Skrze mé konzultace, funkční a v praxi ověřené tipy a postupy i odborné články inspiruji své klienty k celoživotní radosti z domova. Motivuji k objevení citu pro interiér a prostorové uspořádání. Kvalitní domov je důležitý pro náš zdravý a spokojený život.


Můj příběh si přečtěte zde >>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.